مهریز شهر دیدنی ها

مهریز شهر دیدنی ها

در ادامه پست قبل به معرفی دیگر جاهای مهریز می پردازیم

ابانبار پای برج

ابانبارپای برج، به گونه‌ای خاص در دوران قاجاری بنا شده است. همانطور که از نام آن پیدا است، فضای بالای مخزن این آب‌انبار به‌صورت برج استوانه‌ای شکل طراحی و احداث شده است. بر روی دیواره این برج، تزئیناتی به شکل نقوش هندسی ساده نیز دیده می‌شود..


باغ آهو

موقعیت كنونی باغ آهو در ابتدای جاده سریزد مهریز قرار دارد. گفته می شود باغ آهو سریزد اولین مركز پرورش آهو در ایران است. هزینه ورودیه به این باغ زیبا و بزرگ ۵ هزار تومان است. 
مدیریت این مجموعه ۳۵ هكتاری به دست آقای عباس شریفی است. دراین مرکز تعداد ۱۰۰ رأس آهو، ۳۷ رأس گوزن و ۵۰ رأس قوچ و میش وحدود ۱۲۰ نوع پرنده زینتی از جمله طاووس مصری، قو مشکی،کاسکو، طوطی كوتوله، غاز كانادایی، غاز وحشی اكراینی، فلامینگو، مرغ شاخدار و حیوانات دیگر نگهداری می شود.
برای حفظ امنیت حیوانات، دیوارهای بتونی و پیوسته به طول ۳۳ متر دور تا دور این باغ استفاده شده تا مانع از ورود دیگر حیوانات از بیرون به داخل باغ باشد. بازدید و قدم زدن در کنار حیوانات و پرندگان و لمس کردن آهو و گوزن و دیگر حیوانات از نزدیک لذتی خاص و تجربه ای كم نظیری را برای شما در پی دارد

سرو کهنسال مهریز

در استان کویری یزد، بیش از ۵۰ پایه درخت کهنسال شناسایی و ثبت شده است که عمدتا از گونه‌ های مختلفی نظیر چنار، سرو، گردو و زبان گنجشک هستند. بیشتر درختان کهنسال استان یزد بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ سال عمر دارند و نمادی از پایداری و مقاومت مردم قانع و سخت کوش کویر در برابر شرایط نامساعد جوی هستند. 

درختان چند هزار ساله گویای تمدن غنی یزد هستند که هم اکنون بیش از نیمی از درختان کهنسال کشور، در استان یزد وجود دارند. مرگ و خواب درختان در زمستان و تولد مجدد آنها در بهار، درخت را همواره به نمادی از جاودانگی و زندگی تبدیل کرده و جایگاه خاصی به آن بخشیده است. به گونه ای که در فرهنگ و باورهای اعتقادی هر سرزمینی؛ درخت به ویژه درختان بزرگ و کهنسال از قبیل چنار و سرو، مقدس هستند و قدرت خاصی برای آنها قائل هستند، چنان که هنوز هم در برخی از روستاهای ایران و دنیا، درختان کهنسالی دیده می شود که به آنها دخیل بسته اند.

این درختان مقدس؛ در ایران غالبا درختان چنار و سرو هستند که در نظر و اعتقادات مردمی قادرند تا باران بیاورند، خورشید را به تابش وا دارند، گله‌ ها را فزونی دهند، به زنان در زایش و باروری یاری دهند و سرانجام نذر و حاجتی را برآورده سازد

چشمه غربال‌ بیز

دریاچه غربال بیز در ناحیه ای خوش آب و هوا و خوش منظره بین شهر مهریز و یزد قرار دارد. طبیعت منطقه آن قدر دیدنی و آب و هوای آن آنقدر لطیف است که مردم استان هر سال در فصل گرم سراغ غربال بیز می روند.

نام غربال‌بیز به دلیل حفره‌های متعدد دامنه کوه بر این منطقه گذاشته شده که در فصل‌های پر باران، آب‌ چشمه‌ی غربال‌بیز از دامنه کوه جاری می‌کند. چشمه غربال بیز از مناظر کوهستانی جذاب مهریز است که در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است. محوطه‌ی غربال‌بیز نیز در کنار بخشی از ارتفاعات شیرکوه قرار دارد و یکی از دو چشمه مهم استان است . اطراف چشمه دارای پوشش گیاهی درمنه است. آب غربالبیز بصورت سرریز از مظهر چشمه ظهور میکند که حفره های چشمه در وسعت ۴۰ متر مربع پراکنده شده است.

باغ پهلوان پور


اغ پهلوان‌پور یکی از آثار بر جای مانده از اواخر دوران قاجاری است. این باغ در اصل متعلق به شخصی به نام «حسن ملارضا» بوده، ولی بعد از او، مالکیت باغ در اختیار داماد ایشان یعنی آقای «علی پهلوان‌پور» قرار می‌گیرد. علی پهلوان‌پور یکی از تاجران یزدی در آن زمان بود که نام باغ نیز از نام ایشان گرفته شده است.

اولین نکته‌ای که در ورود به باغ پهلوان‌پور روح‌تان را نوازش می‌دهد، صدای آبی است که در جوی آب اصلی باغ جاری است. این آب در واقع از قناتی به نام قنات «حسن‌آباد» سرچشمه می‌گیرد. آب این قنات که درختان چنار اطرافش را سیراب می‌کند، در مسیری که به سمت باغ پهلوان‌پور می‌پیماید، از هیچ کدام از باغ‌های دیگری که در این منطقه وجود دارند، عبور نمی‌کند. لازم به ذکر است که علاوه بر این قنات، قنات‌های دیگری به نام «شاه حسینی» و «مزویرآباد» نیز در آبیاری این باغ زیبا نقش دارند.


اغ پهلوان‌پور به عنوان یک نمونه زیبا از باغ‌های اصیل ایرانی در تاریخ ۷ مهر سال ۱۳۸۱ هجری شمسی و با شماره ۶۳۳۴ درفهرست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همچنین این باغ در سال ۲۰۱۱ و طی نشست سی و پنجم در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید